Būkite budrūs įsigydami brangias medicinos priemones

 

      Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) informuoja, kad Lietuvos teisės aktai draudžia platinti medicinos priemones ne prekybos patalpose, negalima platinti medicinos priemonių pardavėjų organizuojamuose pristatymuose, renginiuose, kurie vyksta įvairiose kavinėse, mokyklų patalpose ir panašiose erdvėse.

      Šio reikalavimo paiso ne visos įmonės. Akreditavimo tarnyba šiais metais gavo vartotojų skundų dėl ne prekybos patalpose platinamų medicinos priemonių. Šių pranešimų pagrindu  atlikome neplaninį tikrinimą, kurio metu nustatėme, kad įmonė kavinės patalpose Vilniuje rengė pristatymą, siūlydama dalyviams įsigyti lazerinės terapijos priemones Motus. Įmonės atstovė pristatymo metu išvardijo daugybę susirgimų, kuriems gydyti skirta ši priemonė, tai yra „valyti“ kraują, sąnarių uždegimui, odos problemoms, deformuotam kauliukui (lot. Hallux valgus), podagrai, venų varikozei, sumušimams, patempimams, diabetinei opai, rožei, grybeliui, infekcinėms ligoms bei nemažam skaičiui kitų susirgimų. Be to, demonstravo nuotraukas prieš gydymą ir po jo. Įmonės atstovė atkreipė dalyvių dėmesį į vaistų daromą neigiamą poveikį, išleidžiamas dideles pinigų sumas gydymui bei informavo, kad naudodama lazerinės terapijos priemonę Motus ji ir jos šeima nebevartoja vaistų.  Pristatymo metu buvo leista naudotis lazerinės terapijos priemonėmis, tačiau dalyviai nebuvo supažindinti su naudojimo instrukcijomis ir jose nurodytomis naudojimo kontraindikacijomis – nenaudoti esant vėžiniams susirgimams ar turint širdies stimuliatorius, o tai potenciali grėsmė žmonių sveikatai. Įmonė teikė klaidinančią informaciją pirkėjams, kad lazerinės terapijos priemonė Motus, kurios kaina 2599 EUR, atitinka medicinos priemonėms keliamus reikalavimus. Beje, perkant šią priemonę buvo siūlomos dovanos, o įsigyjant pristatymo metu – ženkli nuolaida arba galimybė įsigyti prekę išsimokėtinai.

      Įvertinę pristatymo metu siūlomos įsigyti lazerinės terapijos priemonės naudojimo instrukcijas, ženklinimą, įmonės pateiktus atitikties dokumentus, nustatėme, kad lazeris Motus neatitinka medicinos priemonėms keliamų reikalavimų, todėl negali būti teikiamas į Lietuvos rinką bei naudojamas. Už nustatytus teisės aktų pažeidimus nuspręsta įmonei surašyti administracinio nusižengimo protokolą.

      Vartotojai turi būti labai budrūs bei atidūs pirkdami medicinos priemones. Visų pirma, privalu įsitikinti, ar tikrai tokia prekė Jums reikalinga ir tinkama. Akreditavimo tarnyba yra gavusi nemažai skundų dėl įvairių masažuoklių, čiužinių, lazerinių aparatų, skirtų individualiam naudojimui, kuriuos žmonės įsigijo prieš tai neįsitikinę šių gaminių tinkamumu. Dažnas tik pajutęs sveikatos pablogėjimą kreipėsi į gydytojus, kurie nurodė nedelsiant nutraukti tolesnį medicinos priemonės naudojimą. Ne pagal paskirtį naudojama ir netinkama konkrečiam žmogui medicinos priemonė gali pakenkti žmogaus sveikatai. Medicinos priemonės paskirtis, šalutinis poveikis nurodomas jos naudojimo instrukcijose, todėl prieš perkant gaminį vartotojas turėtų paprašyti susipažinti su šia informacija.

      Akreditavimo tarnyba dažnai apgina mūsų piliečių teisėtus reikalavimus, įsigijus netinkamą medicinos priemonę. Visgi prašome žmonių prieš įsigyjant brangią medicinos priemonę įsitikinti, ar tikrai gaminys jiems reikalingas ir tinkamas, pasitarti su gydytoju, nes rizikuojama ne tik prarasti pinigus, bet ir pakenkti savo sveikatai.

      „Nepasiduokite vilionėms įsigyti brangų gaminį, kuris neva padės nuo daugybės susirgimų bei negalavimų. Būkite budrūs ir visų pirma įsitikinkite, kad siūloma prekė atitinka medicinos priemonėms keliamus reikalavimus ir kad Jums ją galima saugiai naudoti. Iškilus abejonių, kreipkitės patarimo“, – ragina Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.

      Turint informacijos apie ne prekybos vietose platinamas medicinos priemones, prašome apie tai informuoti Akreditavimo tarnybos Medicinos prietaisų rinkos priežiūros skyriaus specialistus.

 

_______________

 

Informacija atnaujinta 2018-03-01

VASPVT

VALSTYBINĖ AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBA

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

A. Juozapavičiaus g. 9,
LT-09311 Vilnius
Tel. (8 5) 261 5177 ,
Faks. (8 5) 212 7310 ,
El. paštas: vaspvt@vaspvt.gov.lt

Biudžetinė įstaiga,
Juridinių asmenų registras,
Kodas 191352247

Darbo laikas:

I - IV 8:00 - 17:00
V 8:00 - 15:45
Pietų pertrauka 12:00 - 12:45

Konsultacijos telefonu

Priimamojo darbo grafikas

Kaip mus rasti?

www.eunethta.eu www.inahta.org www.pasq.eu www.isqua.org www.htai.org www.who.int