PRIVERSTINĖ HOSPITALIZACIJA – PROBLEMA IR PACIENTAMS, IR MEDIKAMS

 

     Pasitarimo metu buvo svarstomos problemos ne tik psichikos ligomis sergančių pacientų, bet ir tas, kurias patiria psichikos sveikatos paslaugas teikiančios gydymo įstaigos taikančios priverstinį hospitalizavimą. Žmonės, paliesti psichikos negalios, turi tas pačias teises, kaip ir visi kiti visuomenės nariai. Taip pat jie turi teisę gyventi kuo mažiau suvaržytoje socialinėje aplinkoje ir tenkinti savo poreikius. Pasitaiko atvejų, kuomet psichikos liga sergantys asmenys, ligai paūmėjus tampa agresyvūs bei savo veiksmais gali kelti grėsmę savo ir kitų gyvybei. Kaip nepažeisti psichikos liga sergančio paciento teisių ir kaip laiku suteikti jam pagalbą? Būtent tokias problemas gvildeno pasitarimo dalyviai.

     Šiuo metu Lietuvoje žmogų gydyti priverstinai galima tik vieninteliu atveju, t.y. remiantis LR Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo 27 straipsniu, kuriame nustatyta:„asmuo, sergąs sunkia psichikos liga ir atsisakąs hospitalizavimo, gali būti hospitalizuojamas prievarta tik jeigu yra reali grėsmė, kad jis savo veiksmais gali padaryti žalą savo arba aplinkinių sveikatai ar gyvybei“. Įvertintos gydytojų psichiatrų problemos ir iššūkiai, su kuriais susiduriama kasdieniniame darbe, posėdžio metu numatytos rekomendacijas, kurios padėtų aiškiau ir sklandžiau įvykdyti šiuos procesus.

     Psichikos ligomis serga įvairaus amžiaus, visų rasių ir etinių grupių vyrai ir moterys. Nors daugelio psichikos sutrikimų priežastys nėra visiškai žinomos, tačiau jos neabejotinai veikiamos biologinių, psichologinių ir socialinių veiksnių. Psichikos sutrikimai paveikia mąstymą, elgesį, jausmus, santykius su kitais žmonėmis, t.y. gebėjimą normaliai gyventi visuomenėje. Dažnai būna, kad sprendimas, padėsiantis išbristi iš sudėtingos situacijos tarsi „guli kažkur paviršiuje“, bet mes jo nematom. Kompetentingos pagalbos paieška – geriausias sprendimas.

     Siekdami pagelbėti tiek pacientams, tiek medikams pasitarimo dalyviai numatė galimybę aiškiau ir detaliau reglamentuoti šį procesą.

 

Informacija atnaujinta 2015-10-19

VASPVT

VALSTYBINĖ AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBA

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Jeruzalės g. 21,
LT-08420 Vilnius
Tel. (8 5) 261 5177 ,
Faks. (8 5) 212 7310 ,
El. paštas: vaspvt@vaspvt.gov.lt

Biudžetinė įstaiga,
Juridinių asmenų registras,
Kodas 191352247

Darbo laikas:

I - IV 8:00 - 17:00
V 8:00 - 15:45
Pietų pertrauka 12:00 - 12:45

Priimamojo darbo grafikas

Kaip mus rasti?

www.eunethta.eu www.inahta.org www.pasq.eu www.isqua.org www.htai.org www.who.int