Akreditavimo tarnyba atstovavo Lietuvą Europos Sąjungos tinklo „HTA Network“ susitikime

 

     Lietuvoje nuo 2012 m. sveikatos priežiūros technologijų, susijusių su medicinos prietaisais vertinimus vykdo Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba). Kodėl tai svarbu?    

     Pastaruosius kelis dešimtmečius sveikatos technologijų kūrimas ir taikymas auga itin sparčiai. Kasmet skiriamos vis didesnės lėšos sveikatos apsaugos sistemai. Tačiau turime pripažinti, kad valstybės biudžetas yra fiksuotas ir net labai norėdami visų sveikatos technologijų įdiegti į sveikatos sistemą negalėsime, o tuo labiau jas visas apmokėti. Tuo aspektu iškyla ypač aktualūs klausimai: ar naujos technologijos vertos tokių investicijų? Ar jos tikrai turės įtakos paciento sveikatos pagerėjimui? Ar jos saugios pacientams ir medikams? Ar bus specialistų, gebančių dirbti su nauja sveikatos technologija? Ar diegiant naują sveikatos technologiją yra pakankamai išplėtota infrastruktūra? Galiausiai – ar ji nepažeis etinių, socialinių bei teisinių principų? Žinoma, tai labai sudėtingi klausimai, tačiau sisteminis sveikatos technologijų vertinimas padeda į juos atsakyti.    

     Pasaulyje sveikatos priežiūros technologijų vertinimas (angl. Health technology assessment – HTA) yra sparčiai besiplečianti ir inovatyvi sritis. Įkurtos valstybinės ir tarptautinės organizacijos skatinančios bendradarbiavimą sveikatos priežiūros technologijų vertinimo srityje. Lietuva yra HTA Network narė, o Lietuvai šiame tinkle atstovauti yra paskirta Akreditavimo tarnyba, kaip kompetentinga institucija. HTA Network – tai Europos Sąjungos (ES) sveikatos priežiūros technologijų vertinimo tinklas, kuris vienija 28 ES nares. 2015 m. spalio 29 d. Paryžiuje vyko HTA Network tinklo 5-asis susitikimas, kuriame dalyvavo Akreditavimo tarnybos atstovė.

     Šio susitikimo tikslas – iki 2020 m. Europoje sukurti ilgalaikį, tvarų sveikatos priežiūros technologijųvertinimų bendradarbiavimo tinklą. Skatinama, kad šalys naudotų bendrą metodologiją, atliktų sveikatos technologijų vertinimus kartu ir, kad atlikti jungtiniai vertinimai būtų plačiai panaudoti  visose šalyse nacionaliniams sveikatos politikos tikslams. Didelis Europos Komisijos dėmesys rodo, kad sveikatos priežiūros technologijų vertinimas – vienas pagrindinių ES sveikatos politikos prioritetų.

     Akreditavimo tarnyba nuo 2012 m. vertina sveikatos technologijas, susijusias su medicinos prietaisais. Akreditavimo specialistams įgijus patirties ir kompetencijos, 2014 m. pradėta technologijas vertinti ir ekonominiu aspektu. Per šį laikotarpį atlikta apie 10 išsamių inovatyvių sveikatos technologijų vertinimų: kochlearinių implantų (suaugusiųjų ir vaikų kurtumui gydyti), skrandžio apylankos ir skrandžio žiedo operacijų (esant 2 tipo cukriniam diabetui), endoskopinių kapsulių (diagnozuojant kraujavimą iš plonųjų žarnų ir plonųjų žarnų Krono ligą), sakroneuromoduliacijos ir elektrostimuliacijos metodų (inkontinencijai gydyti), vyriško šlaplės sfinkterio (esant visiškam šlapimo nelaikymui) vertinimai ir kt. http://www.vaspvt.gov.lt/node/486 Šalia ekonominės ir finansinės naudos, skaičiuojama ir socialinė, politinė, bet ir etinė nauda. Investavus į naują technologiją - sutrumpėja gydymo laikas, sumažėja nedarbingumo išlaidos, žmogus grįžta į darbą, šeima nepatiria psichologinių problemų. Svarbu suprasti, kad sveikatos technologijų vertinimas yra geriausias įrankis sprendimus priimantiems žmonėms, šio vertinimo rezultatus panaudojant sveikatos politiniuose sprendimuose. Be abejonės, tokių sprendimų rezultatai suteiks galimybę pacientams gauti modernias, brangias bei saugias sveikatos priežiūros paslaugas.

 

 

Informacija atnaujinta 2015-11-11

VASPVT

VALSTYBINĖ AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBA

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Jeruzalės g. 21,
LT-08420 Vilnius
Tel. (8 5) 261 5177 ,
Faks. (8 5) 212 7310 ,
El. paštas: vaspvt@vaspvt.gov.lt

Biudžetinė įstaiga,
Juridinių asmenų registras,
Kodas 191352247

Darbo laikas:

I - IV 8:00 - 17:00
V 8:00 - 15:45
Pietų pertrauka 12:00 - 12:45

Priimamojo darbo grafikas

Kaip mus rasti?

www.eunethta.eu www.inahta.org www.pasq.eu www.isqua.org www.htai.org www.who.int