Akreditavimo tarnybos 20-mečio proga – 20 gerų darbų

 

                Šiais metais, Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau - Akreditavimo tarnyba) švenčia savo veiklos 20-metį. Akreditavimo tarnyba šią gražią sukaktį nori paminėti ypatingai ir  netradiciškai - konkrečiais darbais, tačiau ne tik institucijos, bet ir mūsų darbuotojų asmeniniais, pilietiškais darbais.

                  Per 20 gyvavimo metų Akreditavimo tarnybos veikla augo ir šiandien ji apima platų funkcijų spektrą. Akreditavimo tarnyba įsteigta 1996 m. vasario 1 d., reorganizavus Respublikinį standartizavimo ir metrologijos centrą. Naujai institucijai buvo pavesta akredituoti sveikatos priežiūros įstaigas, organizuoti medicinos gaminių aprobavimą. 1997 m. akreditavimo procesas buvo pakeistas licencijavimu. Vėlesniais metais Akreditavo tarnyba ėmėsi prižiūrėti medicinos prietaisų rinką bei rūpintis pacientų sauga medicinos prietaisų naudojimo aspektu, registruoti sveikatos priežiūros specialistus. 2007 m. pradėtas organizuoti sveikatos priežiūros technologijų vertinimas šalyje, o nuo 2008 m. veiklą pradėjo Medicinos technologijų ir prietaisų bei Įstaigų vertinimo skyriai. 2009 m. Akreditavimo tarnyba pradėjo vykdyti naują funkciją – išduoti licencijas visuomenės sveikatos priežiūros veiklai. Nuo 2010 m. licencijuoja visuomenės sveikatos priežiūros specialistus bei vykdo brangių medicinos prietaisų naudojimo Lietuvoje analizę. Nuo 2012 m. vykdo medicinos prietaisų valdymo ir Valstybinės medicininio audito inspekcijos funkcijas pacientų teisių bei sveikatos priežiūros paslaugų kokybės srityse. Šiais metais Akreditavimo tarnyba pradėjo savanorišką Įstaigų, teikiančių šeimos medicinos paslaugų akreditavimą.

               Akreditavimo tarnybos misija – pacientų sauga. Kiekvieną dieną tarnybos darbuotojai siekia tai įgyvendinti. Nuo 2015 m. vykdomi konsoliduoti planiniai patikrinimai, kuriuos atlieka keturių skyrių atstovai. Tokie jungtiniai tikrinimai, kuomet vienu metu dalyvauja įvairių sričių specialistai, leidžia išsamiai, kokybiškai, objektyviai ir visa apimtimi įvertinti įstaigos veiklą. Tuo siekiama veikti preventyviai, užkertant kelią nepageidaujamiems įvykiams bei sumažinti administracinę naštą asmens sveikatos priežiūros įstaigoms.

              Gindama pacientų teises, Akreditavimo tarnyba laimi daugiau kaip 90 proc. teisminių bylų. Be to, tarnyba koordinuoja veiksmus su savivaldybių atstovais, Valstybine vaistų kontrolės tarnyba, Teritorinėmis ligonių kasomis, Mokesčių inspekcija, teisėsaugos bei kitomis institucijomis, siekiant pažaboti nelegalią veiklą, keliančią realią grėsmę pacientų sveikatai. Pradedamas įstaigų akreditavimas. Šios veiklos kryptys leidžia geriau užtikrinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę.

             Glaudus bendradarbiavimas su Muitinės departamentu padeda pasiekti tikslą - užtikrinti saugių medicinos prietaisų patekimą į Lietuvos Respublikos rinką. Per trejus metus buvo atlikta beveik 200 tikrinimų ir į Lietuvos rinką neleista pateikti virš 1 400 000 vienetų nesaugių medicinos prietaisų. Akreditavimo tarnyba patvirtina daugiau nei 60 proc. vartotojų skundų pagrįstumą dėl nesaugių ar nekokybiškų medicinos prietaisų.

             Akreditavimo tarnyba vertina sveikatos technologijas, susijusias su medicinos prietaisais. Jau atlikome 14 tokių vertinimų. Inovatyvių sveikatos technologijų laukia ir pacientai, ir medikai. Šiuos lūkesčius galime pateisinti tik ieškodami greitesnių bei sklandesnių bendradarbiavimo su kitomis institucijomis būdų.

               Šalia Akreditavimo tarnybos institucinių darbų, pateiksime mūsų tarnautojų asmeninių pilietiškų gerų darbų sąrašą – lygiai tiek, kiek mums metų. Tikime, kad tai gali pakeisti mūsų pačių bei kitų gyvenimus. Mūsų pirmasis darbas - atsisakyti žalingo įpročio rūkymo. Tai nėra lengva, tačiau tam pasiryžo mūsų darbuotojas Česlovas Padelis. Daugelis žino, kad rūkymas sukelia plaučių vėžį, tačiau jis gali būti ir kitų ligų priežastimi. Rūkančiuosius veikia apie 400 pavojingų sveikatai cheminių junginių: kvėpavimo bei širdies kraujagyslių sistemoms, skatinančių impotenciją, ankstyvą menopauzę, kaulų „išretėjimą“, sukeliančių insultą, gadinančių dantis bei atveriančių duris diabetui. Rūkymas ne tik žaloja sveikatą, bet ir kenkia grožiui bei alina asmens bei jo šeimos biudžetą. 

               Tarnybos darbuotojai pastebėjo, kad gan greitai atsisakius rūkymo kolegos Česlovo, turėjusio ilgą atkaklaus rūkoriaus stažą, pašviesėjo ir pagražėjo veidas, žmogus tapo gyvesnis, geresnės nuotaikos, neliko jį lydėjusio nemalonaus tabako kvapų šleifo. Pinigus, išleistus cigaretėms jis gali skirti kitoms reikmėms. Patenkintas Česlovas, jo šeima, kolegos, draugai, atsirado galimybė surasti naujų pramogų. Tokio sprendimo dėka sumažėja rizika sirgti tabako sukeltomis ligomis, mažiau teršiama aplinka. Taigi šis mažas, bet  geras darbas ne tik pakeitė vieno žmogaus gyvenimą, galimai ir likimą, bet daro įtaką mums visiems.

               Akreditavimo tarnyba kviečia ir kitus prisijungti prie šio ryžtingo ir teisingo žingsnio. Būkite sveiki ir meskite rūkyti arba niekada jo nepradėkite.

 

Pateikiame Česlovo Padelio pasižadėjimą nerūkyti ir patvirtiname, kad šio pažado laikomasi.

Informacija atnaujinta 2016-04-11

VASPVT

VALSTYBINĖ AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBA

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

A. Juozapavičiaus g. 9,
LT-09311 Vilnius
Tel. (8 5) 261 5177 ,
Faks. (8 5) 212 7310 ,
El. paštas: vaspvt@vaspvt.gov.lt

Biudžetinė įstaiga,
Juridinių asmenų registras,
Kodas 191352247

Darbo laikas:

I - IV 8:00 - 17:00
V 8:00 - 15:45
Pietų pertrauka 12:00 - 12:45

Priimamojo darbo grafikas

Kaip mus rasti?

www.eunethta.eu www.inahta.org www.pasq.eu www.isqua.org www.htai.org www.who.int