Akreditavimas – naujas kokybės lygmuo

 

       Šiais metais Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) pradėjo savanorišką Įstaigų, teikiančių šeimos medicinos paslaugas, akreditavimą. Siekdama motyvuoti įstaigas dalyvauti šiame procese Akreditavimo tarnyba surengė pasitarimą su Valstybinės ligonių kasos (toliau – VLK)  ir Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais.

       Šio susitikimo tikslas – skatinti įstaigas siekti akredituotos šeimos medicinos paslaugas teikiančios įstaigos statuso. Pasitarime dalyvavo Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė, VLK Sveikatos priežiūros paslaugų departamento direktorius Viačeslavas Zaksas bei kiti kompetentingi šių institucijų ir Sveikatos apsaugos ministerijos specialistai. Aptarti galimi akredituotųjų įstaigų skatinimo būdai bei numatyti konkretūs teisės aktai, kuriuos reikėtų keisti, norint tai įgyvendinti praktikoje.

       Dar 2013–2015 metais, vykdant ES projektą dėl pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigų akreditavimo, buvo ne kartą diskutuota su politikais, valstybinių institucijų ir asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovais ir atstovais, gydytojais praktikais, pacientų organizacijų atstovais apie poreikį motyvuoti akredituotas įstaigas.

      „Savanoriškas, nebaudžiamasis akreditavimo procesas – iššūkis kiekvienai sveikatos priežiūros įstaigai, tačiau tai ir neabejotina nauda, žvelgiant į ateitį. Pacientas, rinkdamasis akredituotą gydymo įstaigą, žinos, kad tai aukštesnio kokybės lygio įstaiga, teikianti ne tik saugias kvalifikuotų specialistų paslaugas, bet ir užtikrinanti malonesnį aptarnavimą, besirūpinanti didesniu pacientų pasitenkinimu teikiamomis paslaugomis, gera pacientų emocine būkle. Todėl tikslinga skatinti įstaigas akredituotis,“ – sako direktorė Nora Ribokienė.

       Akreditavimo procesui ilgai ruoštasi, nes iki šiol Lietuvoje buvo vykdomas asmens sveikatos priežiūros įstaigų licencijavimas bei sertifikavimas, bet ne akreditavimas. Akreditavimas – tai išorinis kokybės vertinimas, kurio metu pripažįstama, kad sveikatos priežiūros įstaiga atitinka iš anksto nustatytus ir paskelbtus sveikatos priežiūros paslaugų standartus. Tai yra viešas pripažinimas, kad įstaiga savo veikloje yra pasiekusi tam tikrą akreditavimo standartų lygį. Licencijos įstaigoms išduodamos, jeigu jos atitinka saugą užtikrinančius minimalius veiklos reikalavimus. Kitaip tariant, nors abiem atvejais įstaigų teikiamos paslaugos yra saugios, tačiau akredituotos įstaigos užtikrina ne tik gerą medicininę pagalbą, bet ir rūpinasi ligų profilaktika, pacientų gerove, užtikrina, kad paslaugos būtų suteiktos laiku, o pacientų ir medikų bendravimas būtų abiem pusėms naudingas. Pasiruošimas akreditavimui ir akredituotos įstaigos statuso išlaikymas yra sudėtingas ir atsakingas darbas, kuris suteikia galimybę pačiai įstaigai save įsivertinti, išanalizuoti savo veiklą, pamatyti savo stipriąsias ir silpnąsias puses, numatyti, ką reikia pagerinti, kad teikiama sveikatos priežiūros paslauga būtų kokybiškesnė, priimtinesnė pacientams.

       Akreditavimo tarnyba jau šiais metais sulaukė asmens sveikatos priežiūros įstaigų susidomėjimo ir pageidavimo akredituoti šeimos medicinos paslaugą.

        Pasitarimo metu buvo vieningai nuspręsta nuo ateinančių metų skatinti įstaigas siekti akredituotos šeimos medicinos paslaugas teikiančios įstaigos statuso. Pasiūlyti keli finansinio skatinimo mechanizmai, kurie motyvuotų įstaigas ne tik išlaikyti pasiektą kokybės lygį, bet ir toliau vykdyti pradėtą veiklą.

                      

       Tikimasi, kad institucijoms bendradarbiaujant priimti sprendimai bus pirminių ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų paslaugų kokybės gerinimo stimulas ir varomoji jėga. Akreditavimo tarnyba kviečia įstaigas, teikiančias šeimos medicinos paslaugas ir norinčias gerinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę bei pacientų saugą, kreiptis į Akreditavimo tarnybą dėl detalesnės konsultacijos, padėsiančios ruoštis akreditavimo procesui. Tarnybos specialistai yra pasirengę geranoriškai padėti įstaigoms, siekiančioms akreditavimo.

 

Konsultuoja:

 

Įstaigų vertinimo skyriaus vyr. specialistė Bronislava Palmira Morkūnienė

el. paštu palmira.morkuniene@vaspvt.gov.lt,   tel. (8 5) 261 5177,

Įstaigų vertinimo skyriaus vyr. specialistė Audronė Nižauskienė

el. paštu audrone.nizauskiene@vaspvt.gov.lt,    tel. (8 5) 261 5177,

Įstaigų vertinimo skyriaus vedėja Jolanta Sruogienė

el. paštu jolanta.sruogiene@vaspvt.gov.lt,     tel. (8 5) 261 5177.

 

Informacija atnaujinta 2016-05-02

VASPVT

VALSTYBINĖ AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBA

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

Jeruzales str. 21,
LT-08420 Vilnius
Tel. (8 5) 261 5177 ,
Faks. (8 5) 212 7310 ,
El. paštas: vaspvt@vaspvt.gov.lt

Biudžetinė įstaiga,
Juridinių asmenų registras,
Kodas 191352247

Darbo laikas:

I - IV 8:00 - 17:00
V 8:00 - 15:45
Pietų pertrauka 12:00 - 12:45

Priimamojo darbo grafikas

Kaip mus rasti?

www.eunethta.eu www.inahta.org www.pasq.eu www.isqua.org www.htai.org www.who.int