Akreditavimo tarnyba dalyvavo tarptautiniame sveikatos technologijų vertinimo ekspertų susitikime

 

       Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (toliau – Akreditavimo tarnyba) spalio pabaigoje buvo pakviesta į Tarptautinės farmakologijos, ekonomikos ir klinikinių rezultatų tyrimų draugijos – ISPOR – organizuotą 31-ąjį sveikatos priežiūros technologijų Europos regiono vertinimo ekspertų apskritojo stalo diskusiją.

        Aktualiems Europos regiono klausimams sveikatos priežiūros technologijų vertinimo srityje aptarti susirinko 48 ekspertai iš visų Europos Sąjungos šalių, kitų Europos valstybių, JAV, Kanados. Susitikime taip pat dalyvavo Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO), Europos Komisijos Sveikatos ir maisto saugos generalinio direktorato (DG SANTE), Europos sveikatos priežiūros technologijų vertinimo tinklo (EUnetHTA) atstovai.  

       Šio plataus tarptautinio susitikimo metu akcentuota, kad sveikatos priežiūros technologijų vertinimas tai vienintelis pasaulyje pripažintas ir taikomas metodas, kuris skirtas aiškiai ir objektyviai nustatyti, ar tikrai naujas, daug žadantis medicinos prietaisas, priemonė, metodas, intervencija, vaistas yra pranašesnis ir vertingesnis už dabar valstybėse perkamus ir naudojamus. Europos Komisija atkreipia dėmesį, kad neretai gamintojai siekia parduoti brangiai kainuojančias naujas technologijas, kurios nei pacientui, nei sveikatos sektoriui, nei visuomenei neduoda jokios papildomos vertės. Pavyzdžiui, Vokietijoje ir Prancūzijoje nustatyta, kad maždaug 70–80 proc. siūlomų inovatyvių sveikatos priežiūros technologijų yra nevertos nei pacientų, nei valstybės dėmesio.

       Diskusijos metu kalbėta apie sveikatos ekonomikos klausimus. Pažymėta, kad sveikatos priežiūros technologijų vertinimas – realus būdas, siekiant subalansuoti sveikatos priežiūros sistemos išlaidas, apsisaugoti nuo neracionalių investicijų į naujus medicinos prietaisus, priemones, metodus, vaistus, intervencijas bei procedūras ir investuoti į pacientams ir visuomenei pagrįstą naudą teikiančias sveikatos priežiūros technologijas. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje paskaičiuota, kad jeigu būtų praktikoje taikomos 10 konkrečių sveikatos priežiūros technologijų vertinimų metu parengtos rekomendacijos, kasmet šalyje būtų sutaupoma apie 3 milijardus svarų. Panaši ekonominė sveikatos priežiūros technologijų vertinimo nauda apskaičiuota ir kitose Europos Sąjungos šalyse.

        Per pastaruosius 20 metų daugelyje Europos Sąjungos šalių buvo įdiegta sveikatos priežiūros technologijų vertinimo sistema. Šiuo metu Europoje iš viso yra apie 50 institucijų, atliekančių sveikatos priežiūros technologijų vertinimus, tarp jų ir Akreditavimo tarnyba.

       Akreditavimo tarnyba nuo 2012 m. atlieka sveikatos priežiūros technologijų, susijusių su medicinos priemonėmis, vertinimus Lietuvoje. Per šį laikotarpį atlikta 16 inovatyvių sveikatos priežiūros technologijų vertinimų onkologijos, kardiologijos, endokrinologijos, otorinolaringologijos, urologijos, neurologijos ir diagnostikos srityse. Plačiau apie Akreditavimo tarnybos atliktus vertinimus galite sužinoti čia.

        „Turėdami nemažą sveikatos technologijų vertinimo patirtį, džiaugiamės galėdami dalintis savo sprendimais tarptautinėje plotmėje. Vertinimams pasirenkame Lietuvos pacientams, medikams ir sveikatos sistemai aktualias temas bei pateikiame konkrečius siūlymus, siekdami, kad būtų priimti įrodymais pagrįsti sveikatos priežiūros sistemos sprendimai,“ teigia  Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.

Informacija atnaujinta 2016-11-11

VASPVT

VALSTYBINĖ AKREDITAVIMO SVEIKATOS PRIEŽIŪROS VEIKLAI TARNYBA

prie Sveikatos apsaugos ministerijos

A. Juozapavičiaus g. 9,
LT-09311 Vilnius
Tel. (8 5) 261 5177 ,
Faks. (8 5) 212 7310 ,
El. paštas: vaspvt@vaspvt.gov.lt

Biudžetinė įstaiga,
Juridinių asmenų registras,
Kodas 191352247

Darbo laikas:

I - IV 8:00 - 17:00
V 8:00 - 15:45
Pietų pertrauka 12:00 - 12:45

Priimamojo darbo grafikas

Kaip mus rasti?

www.eunethta.eu www.inahta.org www.pasq.eu www.isqua.org www.htai.org www.who.int